Trochu viac ako len šlapanie do kopca
Kolobežky - Nástupovka na Ferratu HZS - Ferrata HZS LucyNano.euMartinky
Dnes Vám chcem predstaviť jeden nádherný kút Slovenska – Martinské hole alebo ľudovo Martinky a zároveň dať tip na krásnú turistickú aktivitu spojenú aj s adrenalínom – trochu viac ako šlapanie do kopca.
Martinky je rekreačné a turistické stredisko v Lúčanskej Malej Fatre. Väčšina ľudí pozná vďaka skvelej lyžovačke, ktorá je tu naozaj super. Môžem potvrdiť, pretože sem chodíme lyžovať pravidelne a na Martinky máme nezabudnuteľné zážitky. O tom ale niekedy inokedy.
Dnešnú unikátnu turistickú aktivitu začíneme na Martinských holiach a zahŕňa tri disciplíny. Prvou disciplínou je zjazd na kolobežkách, druhou je krásny turistický trek v okolí Pivovarského potoka v Mlynskej doline a treťou je výstup na Martinské hole Ferratou HZS.
Všetko toto za jediný deň. A aby sme sa nemuseli niekam voziť na aute začíname tam, kde budeme aj končiť – na Martinkách. Potrebnú výbavu si požičiame vo Fatraski.
A nezabudnite, že spríjemniť pobyt v prírode si môžete s našimi produktami od LucyNano.eu
Feratta HZS Martinské Hole
Ferrata HZS na Martinské hole bola pre verejnosť oficiálne otvorená 21. júna 2014. Podľa Schallovej stupnice dosahuje táto ferrata obtiažnosť C – stredne ťažká a nie je vhodná pre deti do 10 rokov. Celkovo je na Ferrate HZS:
metrov ocelových lán
lanových kotiev
kovových stupačiek
rebrík
lanové mosty
Chata urbár
Stará ale útulná chata, ale ak niekto túži po ubytovaní s veľa hviezdičkami a krásnymi kúpeľňami tak to tu nenájde. Nájdete tu však miesto kde nie je internet, kde krásne vŕzgajú podlahy a teplo si zabezpečíte v štýlovom krbe a pred chatou je potok a okolo len les, samý les.
S tebou mě baví svět
Poväčšinou sme na Martinkách na pobyte na chate, preto začíname tu. Unikátnu turistickú aktivitu je však možné začať aj opačne a to s turistickým trekom v Martin-Stráne, pokračovať na Ferratu HZS a na kolobežkách sa spustiť späť do Martina – Stráne.
S rodinou a s priateľmi chodíme na Chatu Urbár k Rudovi, ktorá má svoje čaro a radisa sem vraciame kôli tomu, že Rudo nám vždy splnil ako sa hovorí „nemožné na počkanie a zázraky do troch dní,“ a len čo prídeme na Chatu Urbár tak si spomeniem na „S tebou me baví svět“ a tak krásny pobyt môže začať.
A nezabudnite, že spríjemniť pobyt v prírode si môžete s našimi produktami od LucyNano.eu
"TROCHU viac ako šlapanie do kopca"
Štart je na Martinkách u Novej Ponorky, kde na stanovený čas pre nás pripravili kolobežky, ktoré je ale potrebné vopred objednať v požičovni Fatraski. Cena za požičanie kolobežky a prilby cca 20eur a feratový set 10eur. V prípade, že si objednáte kolobežku spolu s ferratovým setom tak 25 eur, ale ceny sa môžu meniť, takže aktálne ceny si zistíte na webe Fatraski
1. Pre milovníkov rýchlosti na dvoch kolesách
Krátke poučenie, zároveň vysvetlenie základných bezpečnostných pravidiel, pravidiel o jazde na kolobežkách a vydávame sa na trať. Trasa z Martinských holí do Martina-Stráne je dlhá asi 7 kilometrov s prevýšením 700m a zjazd trvá približne 20 až 40minút, ktorý je závislí od toho ako pustíte svoju kolobežku do rýchlosti a či si budete užívať aj adrenalín.
2. PoĎme na to
Štartujeme naše „trochu viac ako šlapanie do kopca“. Spúštame sa po asfaltovej ceste až po odbočku pod Kalužou. Míňame informačnú tabuľu zo šípkou „KOLOBEŽKY“, kde z hlavnej cesty odbočíme doprava na starú cestu smer Hodinovka. Vchádzame na kamenistú cesta tak veľa pozornosti a opatrnosti, pretože tu zároveň vedie turistický chodník- žltá značka. Buďte preto ohľaduplný k turistom a dávajte pozor na to, že niekedy môže turista vstúpiť na chodník priamo z lesa. Pár kilometrov a kolobežka preverí Vašu kondičku, no najviac dostanú zabrať hlavne ruky. Prestávku máme až pri pamätníku SNP, na ktorom je osadené delo. Počas fotenia sme si trochu oddýchli a občerstvili sa. Väčšiu časť zjazdu máme za sebou.
Pokračujeme a nastupujeme na kolobežky a velíme plnou parou vpred. Záver trasy a vychádzame zo zvážnice na asfaltovú cestu, prudké klesanie zrýchľuje kolobežky, preto treba dávať pozor na rýchlosť! Po pár minutách prichádzame na parkovisko, kde má požičovňu Fatraski. Tu končíme náš zjazd, odovzdávame kolobežku, prilbu a berieme si ferratovú výstroj, ktorú si treba tiež zajednať cez Fatraski.
3. Nástupovka k Ferrate HZS
Oddych, občerstvenie a vydávame sa na druhú časť našej turistickej aktivity – turistický trek po červenej, čo je asi 45 minút tzv.nástupovkou k Ferrate HZS.
Výstroj si zatiaľ nemusíme obliekať. Hneď na úvod nás privíta prvá informačná tabuľa Náučného chodníka vedúceho celou výstupovou trasou. Začiatok trasy a my ideme po asaltovej ceste okolo penziónu Ferata, za ktorým vchádzame do lesa na lesnú cestu. Trasa vedie okolo starých koľajníc, železných vagónov zo zrušenej ťažby. Kráčame popri Pivovarníckom potoku, ktorý niekoľkokrát prejdeme cez potok drevenými mostíkmi, železnými mostíkmi a niekoľko krát ideme cez potok po skalách. Cestou sa kocháme krásnymi prírodnými scenériami a užívame si čaro prírody.
4. na krok k Ferrate HZS
Červená turistická značka je nástupovka na Ferratu HZS, ale majme na pamäti, že touto trasou sa nedostanete na Martinské hole. V prípade, že chcete ísť len po červenej, tak sa musíte po tej istej značke vrátiť z miesta kde sa nastupuje na ferratu HZS. Ďalej je potrebná feratová výstroj Tretia informačná tabuľa, ktorá nás oboznamuje s lesom a faunou v okolí ferraty. Môže sa niekedy stať, že kôli padnutému stromu alebo iným okolnostiam musíte prekonať potok a preto pamätajte, že na tuto túru treba mať poriadnu turistickú obuv a určite nie tenisky. Približne po 45 minutách prichádzame k tabuli č.4. a od tohoto miesta je trasa jednosmerná – len hore. Prichádza čas obliecť si feratovú výstroj prilbu, sedák a tlmič pádov a zároveň nezabudnúť na vzájomnú kontrolu. Trasa, ktorú sme prekonali poskytuje aj miesta s lavičkami na oddych a občerstvenie a osviežiť sa môžete aj v potoku. Doporučujem.
5. Výstup ferratou HZS na martinské hole
Oblečený vo ferratovej výstroji smerujeme na tretiu časť našej turistickej aktivity – výstup ferratou HZS na Martinské hole. Začína adrenalínové dobrodružstvo a prichádza „trochu viac ako šlapanie do kopca“. Už po pár minutách sme na mieste, kde sú na skale zabudované železné stupačky a istiace lano. Vyskúšajte si ferratový set a činnosť so skobami na istiacom lane. Nezabúdajte, že pri prepínaní sa vždy musí byť jedna skoba pripnutá na istiace lano. Prechádzame jednotlivými zaistenými úsekmi, ktoré striedajú aj nezaistené časti s chodníkom, a asi v polovici výstupu vchádzame do časti ferraty s dvomi lanovými mostami nad roklinou. Opatrne prechádzame oba mosty a výhľady z nich sú úžasné. Kocháme sa krásnou prírodou a postupujeme stále náročnejšími a kolmejšími úsekmi ferraty, typickými pre ferratovú turistiku.
6. trasou "c"
Smerujeme k ďaľšej inormačnej tabuli č.5., kde sa nachádza sútok dvoch prameňov Mlynského potoka a trasa sa rozdeluje na ľahšiu časť „B“ a ťažšiu časť „C“. Obe sa na konci znova spoja.
Vyberáme si v pravú časť – céčko a potok sa zrazu meni na vodopády, ideme okolo malého vodopádu k veľkému vodopádu a ferrata je čoraz náročnejšia. Začínajú kolmejšie výstupy, preto buďte opatrný. Po zdolaní všetkých ferratových prekážok sa dostávame k drevenému posedeniu, kde si môžeme oddýchnúť. Nachádza sa tu aj výstupová kniha, kde sa môžete zapísať a už ďaľej ideme lesným chodníčkom, ktorý sa neskôr napojí na modrú turistickú značku, ktorá nás dovedie k chatám na Martinských holiach a k Chate Nová Ponorka, kde sme štartovali s kolobežkami. Tu odovzdávame ferratovú výstroj.
A čo na záver?
Prežili sme krásny adrenalínový deň v lone nádherných slovenských hôr. Trochu unavený, ale všetci v poriadku. Tešíme sa na zaslúžené občerstvenie. Každy to čo má najradšej.
Užili si dnes zjaz na kolobežkách a tiež si užili rôznorodý terén od roklín cez skalné previsy až po úzke skalné rozsadliny. Kto pôjde po našich stopách a tak isto ak chce zvládnúť „trochu viac ako šlapanie do kopca“ tak si musí prichystať odhodlanie, odvahu, dobrú fyzickú a psychickú kondičku, dobrú náladu a skvelých kamarátov. Feratta HZS, ako jedna z mála je prístupná aj pre deti od 10 rokov, ktoré sú istené lanom v sprievode rodičov. Osobne by som ich ale nechal doma. Musíte brať do úvahy, či by boli schopné prekonať rebríky, drevené mosty a náročné lezenie po skalách a tiež lanové mosty. Stretli sme však na ferrate aj oveľa menšie deti ako 10ročné.
Čo ešte dodať? Otvorená je celoročne s výnimkou dvoch uzáver a to konkrétne v dátumoch 15.4.-31.5. a 15.9.-31.10.. Vstupné na ferratu nie je, takže na rozdiel od iných podobných miest je toto bezplatné. Samozrejme ako väčšina ferrát, aj táto je jednosmerná, takže ani neuvažujte, že by ste ju liezli v protismere.
A nezabudnite, že spríjemniť pobyty v prírode si môžete s našimi produktami od LucyNano.eu
Tipy za ďaľšími Ferratovými dobrodružstvami
Zážitky, úžasné výhľady, adrenalín. To sú Via Ferraty
Via Ferrata 2 veže
Via Ferrata Skalka pri Kremnici
Ferrata Priečne sedlo
Ferrata Kyseľ
neprehliadnite
1. Prepojenie s prírodou
Prinášame inšpiráciu, nové nápady a umožnujeme aby sa všetci radovali naplno z toho čo majú najradšej – pobyt v prírode, dobrodružstvá, krásne zážitky a super jedlo.
2. Krásny desing
Našou vášňou je krásny desing, rešpekt k prírode a príroda ako celok.
3. Vysoká kvalita
LucyNano.eu je svet plný kvalitných produktov, ktoré patria vždy medzi aktuálne trendy v oblastiach domácnosti, nakupovania, kempingu a voľného času.
TRIP VIDEÁ
Trip Fotky
Zopár fotiek z našej krásnej turistickej aktivity